Кібербезпекова освіта має бути доступною для всіх!

У календарі цьогорічного місячника кібербезпеки є подія, потрапити на яку виявилось вдвічі більше бажаючих, ніж змогли уявити організатори. Конференція зібрала близько сотні представників закладів освіти з регіонів України і столиці, що зацікавлені у розвитку кібербезпекової освіти. Проте це не завадило провести захід на високому рівні, а учасники виявили бажання зробити такі зустрічі регулярними.

Щоб дізнатись більше ми звернулись до головного організатора заходу, директора Української Академії кібербезпеки, Андрія Пазюка.

–       Пане Андрію, чим викликано такий інтерес до кібербезпеки з боку закладів освіти?

–       А.П.: Кібербезпека і захист інформації є життєве важливими як для оборони нашої держави, так і потреб цифрової економіки. Відчувається нестача робітничої сили і молодших спеціалістів, які можуть вже за два роки навчання у професійно-технічних училищах та коледжах здобути базову кваліфікацію і почати працювати. Адже попит на цю спеціалізацію зростає швидкими темпами. За даними нашого дослідження, в якому взяли участь 67 представників професійно-технічних училищ і коледжів кількість вступників у цьому році на 43% вище за кількість випускників. Молодь прагне опанувати перспективну спеціальність і здобути престижну професію широких кваліфікацій у галузі кібербезпеки з можливістю подальшого розвиту через систему сертифікованих курсів.

–       А чи не є більш цікавим і вигідним здобувати кваліфікацію бакалавра і магістра, адже від цього залежить рівень оплати праці, чи не так?

–       А.П.: Роботодавці шукають сертифікованих фахівців, що мають підтвердження рівня знань і навичок від провідних асоціацій, що працюють за міжнародними стандартами. Дипломи бакалавра і магістра не є таким підтвердженням. А тривалий час теоретичного навчання у форматі відірваному від технологічного прогресу і реальних потреб ринку, на мою думку не є виправданим. До того ж, специфіка професії передбачає широку спеціалізацію. Згідно з Професійним стандартом Національного інституту стандартів і технологій США, кібербезпекова професійна кваліфікація охоплює 52 робочі ролі, кожна з яких потребує опанування специфічними знаннями і навичками. Саме тому дворічна програма у професійно-технічних училищах і коледжах є тим, що так потребує економіка нашої держави. Вона становить базову ланку професійного навчання, на якій потрібно розбудовувати професійний ландшафт, і вона є значно доступнішої як за ціною, так і за вимогами до рівня знань вступників.  За даними нашого опитування 85% професійно-технічних закладів та коледжів зацікавлені збільшувати ліцензований обсяг для підготовки робітників і молодших спеціалістів з кібербезпеки.

–       Ви згадали Професійний стандарт з кібербезпеки Сполучених Штатів Америки. Цікаво дізнатись про світовий досвід: що варто було б запозичити нашій системі освіти для підвищення рівня підготовки кадрів в галузі кібербезпеки?

–       А.П.: Хочу наголосити, що Україна має достатньо високий світовий рейтинг за рівнем підготовки зв’язківців, програмістів, системних аналітиків, інженерів та інших суміжних із кібербезпекою спеціальностей. Бракує системності і стратегічного планування для реалізації ефективної кадрової політики на державному, регіональному і місцевому рівнях. Візьмемо приклад США, які для себе визначили пріоритетність кібербезпекової освіти і реалізують її, починаючи з програми К12 – для шкіл, дворічної програми і сертифікаційний курсів – в коледжах, чотирьохрічних бакалаврських програм у коледжах та університетах, курсів перепідготовки для ветеранів Збройних сил, курсів підвищення кваліфікації з кібергігієни для держслужбовців тощо. Національний інститут стандартів і технологій (NIST) адмініструє програму, яка називається Національна ініціатива з кібербезпекової освіти (NICE), що охоплює різні напрямки освітньої і просвітницької діяльності у цій галузі. Саме ця установа розробила і впроваджує Професійний стандарт з кібербезпеки (NICE Framework), з яким мали можливість ознайомитись і отримати в друкованому вигляді українською мовою учасники нашої конференції.

–       А що пропонує Українська Академія кібербезпеки для наших освітян? Які проекти наразі Ви здійснюєте і які є плани на майбутнє?

–       А.П.:  Крім видання Професійного стандарту з кібербезпеки, ми також зробили переклад і видання Рамкової Програми із захисту критичної інфраструктури (NIST Framework), а також Посібника-рекомендації з розробки навчальних програм післяшкільної освіти у галузі кібербезпеки, що розміщено на нашому сайті у вільному доступі (uacs.kiev.ua). Маємо впевненість, що професійно-технічні училища і коледжі використають ці методичні матеріали для підготовки навчальних програм і в якості освітнього ресурсу для навчальних модулів. Крім того, в рамках конференції нами проведено тренінг-вебінар із залученням американських фахівців, а практичні заняття для адміністраторів і викладачів професійно-технічних училищ і коледжів заплановано на кінець листопада. Наша подальша діяльність буде сприяти якомога ширшому залученню до кіберосвіти досі незадіяних верств населення, осіб з особливими потребами, а також ветеранів Збройних Сил України на базі доступних освітніх програм у професійно-технічних училищах і коледжах. Кібербезпекова освіта має бути доступною для всіх!

–        Що з Вашої точки зору треба зробити в першу чергу, щоб все ж таки наздогнати світових лідерів і мати власну потужну систему підготовки кадрів у галузі кібербезпеки?

–       А.П.: Нам потрібно об’єднати зусилля держави, індустрії і освітян в розбудові такої системи. Саме тому, цей проект і став можливим, коли ми об’єднались. Партнерами Української Академії кібербезпеки в цьому проекті є Інститут модернізації змісту освіти Міністерства освіти і науки, Антикризовий центр кіберзахисту бізнесу при Торгово-промисловій палаті України і Центр кращого Інтернету. Хочемо також висловити нашу вдячність Програмі малих грантів публічної дипломатії Посольства Сполучених Штатів в Україні за підтримку і організаційну допомогу!

–       Дякуємо за відверту розмову і бажаємо успіхів в реалізації Ваших планів!

–       А.В.: Щиро дякую і сподіваюсь на продовження співпраці!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *